Wirtualna rozrywka podbiła serca milionów ludzi na całym świecie. Branża gier komputerowych rozwija się w dynamicznym tempie i wychodzimy powoli z przekonania, że jest to zwykła zabawa dla niepełnoletnich użytkowników komputerów osobistych. Często spotykanym widokiem jest obraz czterdziestolatka spędzającego czas przed ulubioną produkcją zainstalowaną na komputerze. Nietrudno wyobrazić sobie osoby starsze przed grami wideo. Wciąż taki widok jest zaskakujący, ale dzięki rozmaitym projektom naukowym może wkrótce stać się elementem rzeczywistości. Jak gry komputerowe wpływają na osoby starsze i co ewentualnie polecić seniorom? Zapraszam do lektury.

Zmiany demograficzne a przekrój wieku graczy

Od tego należałoby zacząć. W czasach, gdy przemysł gier komputerowych raczkował, w latach 80 i 90 poprzedniego wieku grono zapalonych graczy ograniczało się do dzieci i młodzieży. Lata jednak mijały, a technologia rozwijała się dynamicznie. Krzywa wieku standardowego gamera nie wygląda już tak jednolicie, jak 30 lat temu. Wśród amatorów wirtualnej rozrywki znajdziemy już nie tylko młodzież. Poszerza się liczba czterdziestolatków zagrywających się w kultowe tytuły i na bieżąco śledzących nowości na rynku gier komputerowych. Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, a więc obraz ludzi starszych spędzających czas przed grami komputerowymi będzie coraz bardziej powszechny. Poza trendem demograficznym wpływają na to czynniki zdrowotne, o których więcej poniżej.

Gry komputerowe dla seniorów. Czy to zdrowe?

Późny wiek wiąże się z niedogodnościami natury zdrowotnej. Przejawiają się one w trudnościach z koncentracją i stopniową utratą pamięci. Odpowiednie ćwiczenia mogą przyhamować ten proces i wpłynąć na zachowanie dobrej kondycji zdrowotnej. Naprzeciw osobom starszym wychodzi neurokogniwistyka. W fotograficznym skrócie jest to dziedzina nauki badająca mózg i procesy myślowe. Istnieją projekty badawcze opierające się na szlachetnym założeniu wspierania seniorów w zachowaniu dobrej pamięci i koncentracji. Projektowane są gry logiczne dla osób starszych, które w założeniu mają wpłynąć na gimnastykę umysłową. Opakowane w przyjemnym sosie graficznym, dostępne dla każdego seniora za pośrednictwem Internetu mogą stać się przyczynkiem do zmniejszenia ryzyka demencji i zachowania wysokiej sprawności intelektualnej. Reasumując gry komputerowe, z naciskiem na rozwiązywanie logicznych łamigłówek działają korzystnie na stan zdrowia seniorów. W przyszłości widok dziadka ogrywającego grę komputerową w niedzielne popołudnie nie będzie zjawiskiem rzadkim. 

Korzyści ciąg dalszy

Powyżej omówiony został zbawienny wpływ gier logicznych na zachowanie sprawności intelektualnej u seniorów. Nie jest to jedyny gatunek gier, który wywiera korzystny wpływ na osobę starszą. Starość kojarzy się z poczuciem samotności. Dzieci już dawno wyrosły i wyfrunęły z rodzinnego gniazdka, brakuje kontaktu z dawnymi znajomymi i pojawia się uczucie alienacji. Ten stan rzeczy może ulec zmianie za pośrednictwem sprawnego komputera, słuchawek i dostępu do Internetu. Gry komputerowe bazujące na sieciowych zmaganiach kojarzą się z regularnym kontaktem za pomocą discorda lub innych, tym podobnych platform komunikacyjnych. Dla seniora kontakt z młodymi ludźmi może być tym, czego właśnie potrzebuje. Osobiście znam przypadek osoby starszej namiętnie zagrywającej się w World of Tanks. Społeczność graczy, regularnie spotykająca się na wirtualnych arenach przenosi znajomość na media społecznościowe. Dla seniora cierpiącego na ograniczony kontakt z innymi ludźmi gry sieciowe są okazją do poznania nowych ludzi.

Gry polecane seniorom

Dostęp do sieci stwarza seniorom sporo możliwości. Istnieje szereg niezbyt skomplikowanych gierek, które korzystnie wpływają na koncentrację, pamięć i spostrzegawczość. Godnymi polecenia produkcjami dedykowanymi seniorom są:

  • Pasjans. Kultowa gra zaimplementowana bezpośrednio na komputerze. Gra pobudza koncentrację i pamięć.
  • Miasta Polski. Zagrać w nią można online. Polega na udzielaniu odpowiedzi na losowo wygenerowane pytania dotyczące geografii Polski. 
  • Gra w słowa. Polega na układaniu wyrazów zawartych w kwadracikach na podstawie ujawnionych liter. Stopień trudności zwiększa się z każdym zaliczonym poziomem. Produkcja wpływa na wzrost zdolności werbalnych.
  • Catch Thirty Three. Złap 33. Wyobraź sobie 33 kafelki o różnej wartości. Zadaniem gracza jest najechać kursorem myszki na kafelek o najniższej wartości. Po wykonaniu tego zadania ów kafelek się rozpadnie. Celem gry jest rozbicie wszystkim kafelków. 
  • 2048. Gra ta polega na takim manipulowaniu kratkami, aby zawarte na nich liczby się zgadzały. Wówczas połączą się w całość. Celem gry jest dotarcie do liczby 2048. Zabawa w tę minigierkę pozwala gimnastykować precyzyjne, logiczne myślenie.

Więcej na https://halonews.pl/