Komputer do 4000 zł doskonale sprawdzi się do pracy, przeglądania Internetu i szeroko rozumianej rozrywki. Zapaleni gracze mogą mieć jednak problemy z płynną rozgrywką w najnowsze tytuły. Wiele jednak zależy od podzespołów. Sprawdzamy, z jakich komponentów powinien składać się komputer gamingowy do 4000 zł. 

Komputer do gier za 4000 zł to przede wszystkim kompromisy. Dobrze uzmysławia to fakt, że sama karta graficzna z najwyższej półki może kosztować około 10 000 zł, a cena najwydajniejszych, ekskluzywnych modeli to nawet dwukrotność tej kwoty. Nie oznacza to jednak, że w zaplanowany budżet 4000 zł nie pozwoli na czerpanie radości z wirtualnej rozrywki. Drogą do zadowolenia jest samodzielny i przemyślany dobór odpowiednich podzespołów.

Czasy, kiedy o atrakcyjności komputera do gier decydowała tylko moc procesora i karty graficznej to odległa przeszłość. Elementy te oczywiście wpływają na wydajność całej jednostki, ale muszą być odpowiednio dopasowane do pozostałych podzespołów, jak płyta główna, pamięć operacyjna RAM, szybki dysk SSD czy wydajny i stabilny zasilacz. 

Maszyna do elektronicznej rozrywki to także wyróżniająca się obudowa, podświetlenie led i wymyślne systemy chłodzenia. Mając jednak na uwadze, że składamy komputer gamingowy do 4000 zł, nie będziemy „przepalać” budżetu elementy tego typu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy w rankingu i złożyć komputer spełniający bardziej wymagające oczekiwania gracza.      

Jaki procesor do gier wybrać?

Dobry procesor do gier (CPU) to koszt kilkuset złotych zł. W zależności od naszych upodobań możemy postawić na układ Intela lub AMD. W pierwszym wariancie do wyboru jest:

 • Intel Core i3-10100F dziesiątej generacji (4 rdzenie i 8 wątków z taktowaniem do 4.3 GHz) – cena około 400 zł,
 • Intel Core i5-10400F dziesiątej generacji (6 rdzeni, 12 wątków z taktowaniem do 4.3 GHz w trybie turbo) – cena około 700 zł.

Zwolennicy procesorów pochodzących ze stajni największego konkurenta Intela mają do wyboru układy:

 • AMD Ryzen 3 3100 (4 rdzenie i 8 wątków z taktowaniem 3,9 GHz) – cena około 600 zł,
 • AMD Ryzen 5 3600 (6 rdzeni i 12 wątków z taktowaniem do 4,2 GHz w trybie turbo) – cena powyżej 900 zł.

Jak widać wybierając tylko procesor do gier możemy skonsumować niemal jedną czwartą budżetu przeznaczonego na komputer gamingowy do 4000 zł. Wybranie najbardziej wydajnej jednostki oznaczać będzie konieczność większych kompromisów przy wyborze kolejnych podzespołów.  

Jaką płytę główną do komputera gamingowego wybrać?

Kolejnym istotnym podzespołem, pozwalającym połączyć ze sobą wszystkie elementy komputera do gier, jest płyta główna. Decydując się na procesor AMD Ryzen 3 3100 lub mocniejszego brata AMD Ryzen 5 3600 warto rozejrzeć się za płytą główną z chipsetem B450. Pod uwagę można wziąć Gigabyte B450 AORUS ELITE V2 lub MSI B450 Tomahawk Max II AM4. Cena w obu przypadkach to około 400 zł.

Wybierając procesor Intel Core i3-10100F lub Intel Core i5-10400F warto rozważyć zakup płyty głównej działającej na chipsecie B560, jak np. Gigabyte B560 HD3. Jeżeli potrzebujemy płyty głównej w mniejszym rozmiarze (mATX), a co za tym idzie z mniejszą liczbą złączy to można zastanowić się nad modelem ASRock B560M Pro4. Cena obu komponentów oscyluje w granicach 450 zł. 

Karta graficzna do gier — którą wybrać? 

Sercem komputera gamingowego jest karta graficzna. Niestety z uwagi na opóźnienia w produkcji spowodowane pandemią koronawirusa i wykorzystywanie mocy kart graficznych do wydobywania kryptowalut, dostępność tego podzespołu jest mocno ograniczona, a ceny starszych modeli, zamiast spadać, wciąż rosną. 

Aktualnie komputer gamingowy do 4000 zł wyposażyć można w kartę graficzną bazującą na chipsecie GeForce GTX 1650 lub 1660. Cena takiego komponentu w zależności od producenta, wielkości pamięci i wyposażenia waha się w przedziale od 2000 do 2500 zł. Mamy tu na myśli karty nowe, sprzedawane na serwisach aukcyjnych, gdyż trudno trafić na dostępny egzemplarz w sklepie. 

Jaka pamięć RAM do komputera gamingowego?

Komputer gamingowy musi być wyposażony w minimum 16 GB pamięci RAM. Warto wybrać tu kości DDR4 i o wyższym taktowaniu, co przełoży się pozytywnie na wydajność w grach i płynność animacji. Dwukanałowe zestawy pamięci DDR4 z taktowaniem na poziomie 3200 MHz można kupić za około 300 zł.  

Jaki dysk SSD do komputera gamingowego?

Dysk SSD zapewnia szybszy zapis i odczyt danych od starszych dysków talerzowych. Brach ruchomych elementów zmniejsza też ryzyko uszkodzenia mechanicznego. Szybki dysk SSD to nie tylko błyskawiczne włączanie się systemu. To także dużo krótsze oczekiwanie na załadowanie się mapy w rozbudowanych grach. Nie bez powodu Microsoft i Sony montują dyski SSD w konsolach nowej generacji.

Z uwagi na wydajność warto zapoznać się z ofertą dysków SSD działających z interfejsem PCI Express. Mając na uwadze skalę obecnych gier lepiej skupić się na pojemności min. 512 GB. Taki dysk SSD można kupić już za około 300 zł, np. ADATA 512GB M.2 PCIe NVMe XPG GAMMIX S11 Pro.

Jaki zasilacz do komputera gamingowego?

Składamy komputer gamingowy ze średniej półki cenowej, więc nie warto decydować się na najtańszy zasilacz. W końcu chcemy zapewnić stabilne i bezpieczne zasilanie naszego sprzętu. Najtańsze zasilacze potrafią dodatkowo generować nieprzyjemne dla ucha dźwięki, tj. brzęczenie cewki. Dla naszego zestawu wystarczy zasilacz o mocy 500 W. Element taki można bez problemu kupić w przedziale od 150 do 200 zł.

Jaka obudowa do komputera gamingowego?

Są osoby, dla których wygląd komputera stacjonarnego do gier nie ma żadnego znaczenia. Z drugiej strony gracze często chcą podkreślić gamingowy charakter sprzętu, korzystając z dodatkowego podświetlenia, wymyślnych wentylatorów i systemu chłodzenia cieczą. Bez względu na podejście, komputer gamingowy do 4000 zł warto wyposażyć w dobrą jakościowo obudowę.

Zapewni ona nie tylko odpowiednie doznania estetyczne, ale też pozwoli dobrze zorganizować przestrzeń w środku komputera. Markową obudowę do komputera do gier można już kupić za około 150 zł. 

Komputer gamingowy do 4000 zł — przykładowa konfiguracja

Mamy już wszystkie podzespoły pozwalające na złożenie komputera gamingowego do 4000 zł. Nasza przykładowa konfiguracja oznacza koszt około 3800 zł. Oto ona:

 • procesor Intel Core i3-10100F dziesiątej generacji – 400 zł,
 • płyta główna Gigabyte B560 HD3 – 450 zł,
 • karta graficzna GeForce GTX 1650 – 2000 zł,
 • pamięć RAM – 300 zł,
 • dysk SSD – 300 zł,
 • markowy zasilacz 500 W – 200 zł,
 • markowa obudowa – 150 zł.

Pozostałe 200 zł przeznaczyć można na urządzenia peryferyjne, jak klawiatura czy myszka. Konfiguracja ta powinna pozwolić na rozrywkę w rozdzielczości Full HD przy obniżonych ustawieniach graficznych. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego budżetu, pieniądze pożycz na smart bankier.pl. To prosty sposób na pozyskanie dodatkowej gotówki i budowę gamingowego komputera marzeń.