Jakich języków używa się do gier komputerowych?

Jak każdą aplikację na komputer, także i gry pisze się w odpowiednim języku programowania. Jest to bowiem sposób na komunikowanie się z urządzeniem. Za pomocą linijek kodu programista wydaje dyspozycje do działania. Proste aplikacje mogą służyć choćby do wysyłania poczty elektronicznej. Te bardziej złożone odpowiadają za często ważne procesy. Za pomocą aplikacji logujemy się do banków i urzędów. Dokonujemy zakupów i płacimy. Jak to jest jednak z grami? Gra to tylko inny rodzaj aplikacji. Często bardziej złożona. Od strony technicznej opiera się jednak na podobnych zasadach. Jest złożonym programem, który trzeba napisać językiem właściwym programowania. W linijkach kodu generuje się nie tylko grafikę, ale też cały scenariusz gry. Jej zasady i nagrody. Tworzy się sposób działania, poruszania bohaterów, czy innej realizacji czynności.

Najpopularniejsze języki do pisania gier komputerowych

C/C++ to jeden z najpopularniejszych języków służących pisaniu gier. Powszechny, uniwersalny i łatwy w zarządzaniu. Często używany jest do tworzenia gier na dużą skalę. Opanowanie tego języka jest dobrym wstępem do poznawania kolejnych, bardziej ukierunkowanych i złożonych. Do prostych gier używa się powszechnie języków Java i JavaScript. To wbrew pozorom dwa różne języki. Oba jednak są popularnymi powszechnie wykorzystywane do prostych gier. Używa się do nich również Pythona. Każdy z nich wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia od programisty. Oparte na podobnym systemie komunikacji różnią się jednak od siebie. Są popularne i używane w większości gier na komputery. Niekiedy wykorzystuje się jeszcze HTML/CSS. Dotyczy to w głównej mierze gier obsługiwanych przez przeglądarkę. Język ten wykorzystywany jest powszechnie do tworzeni aplikacji i stron internetowych.

Czy każdy może tworzyć gry komputerowe?

Tak. Praca programisty dostępna jest dla każdego. Wymagania do wykonywania tego zawodu nie są dodatkowo wygórowane. Nie każdy jednak posiada wymagane predyspozycje. Zdecydowanie łatwiej w pracy programisty będzie osobom o analitycznym, matematycznym umyśle. Języki programowania i sposoby zarządzania danymi opierają się w głównej mierze na matematyce właśnie. Umiejętność logicznego i szybkiego myślenia będzie tu dodatkowym atutem. Same języki programowania z czasem okażą się łatwiejsze. Ich nauka wymaga jednak umiejętności komunikacji w języku angielskim. Wynika to z obszernych dokumentacji języków programowania. Wiele z nich dostępnych jest jedynie w języku źródłowym. Język angielski znacznie ułatwi naukę. I pozwoli na zdobycie wiedzy niedostępnej amatorom. Reszta to tylko chęci i ambicja. Gry komputerowe może tworzyć niemal każdy. Bez względu na wiek i płeć. Jeśli pierwsze, amatorskie projekty, nie zniechęcą kandydata, później jest już tylko łatwiej.

Czy nauka programowania jest trudna?

Nauka programowania nie jest trudna. Porównuje się ją do nauki języka obcego. Przy czym dużo większy nacisk kładzie się na praktykę i poznawanie nowych zwrotów. Dzięki temu kandydat na programistę od pierwszych lekcji może na bieżąco poprawiać swoją pracę. Szacuje się, że nauka podstaw programowania w języku gier komputerowych to 300 godzin. Oczywiście chodzi tu o proste aplikacje. Wiedźmin z pewnością kosztował nieco więcej czasu. Te 300 godzin można jednak wykorzystać w różny sposób. Z pewnością inaczej wykorzysta je amator i osoba, która wiąże programowanie z karierą zawodową. Ten czas to oczywiście podstawa. Im więcej chcemy wiedzieć, tym więcej musimy poświęcić czasu na naukę. Jednak już po takim kursie nabywamy umiejętności niezbędnych w pracy programisty. Reasumując. Im więcej czasu poświęcimy na naukę programowania, tym lepsze będą efekty. Wielu programistów zna przynajmniej w podstawie kilka języków. Jednak warto zacząć od któregoś wymienionego wyżej.

Czy praca dla programistów to dobry pomysł na przyszłość?

Na rynku pracy poszukiwani są programiści operujący każdym właściwie językiem. Na zatrudnienie mogą liczyć zarówno twórcy stron www, jak i gier komputerowych. Wyraźnie widać to wśród ofert pracy dla programistów w serwisie GoWork! – https://www.gowork.pl/praca/programista;st . Wśród ofert pracy znajdują się również te dla programistów maszyn. To równie poszukiwana specjalizacja na rynku branżowym. Warto przy tym zauważyć, że praca związana z nowymi technologiami jest zawsze pewna. Języki programowania służą do porozumiewania się z maszynami. Dzięki nim wymuszamy na komputerach określone działania. Programujemy roboty do określonych czynności. Określamy zadania maszynom do obróbki drewna i metalu. Zawody programisty komputerowego i automatyka nie znikną z rynku pracy jeszcze przez długie lata. Twórcy gier komputerowych też mogą spać spokojnie. To rynek wart rocznie miliardy dolarów. Nie dziwią w tej sytuacji zarobki dla programistów z branży IT.

Ile można zarobić przy programowaniu gier komputerowych?

Zarobki w branży gier komputerowych uznawane są za wysokie. Przede wszystkim wynika to z potrzeby zatrudniania wykwalifikowanej kadry specjalistów. Choć programowanie możliwe jest dla każdego, to tylko nieliczni zdobywają tu maksimum wiedzy. Zarobki programistów gier i aplikacji komputerowych niejednokrotnie przekraczają 10-15 tys. złotych. Oczywiście są to zarobki doświadczonych developerów. Początkujący w branży mogą jednak liczyć na coś więcej niż najniższa krajowa. W krótkim czasie udaje się przekroczyć pułap 5000 zł w skali miesiąca. Im większa wiedza i doświadczenie, tym większa stawka wynagrodzenia. Często preferowane jest też rozliczenie za projekt. To forma kontraktu lub umowy o dzieło. Dotyczy konkretnej produkcji. Wynagrodzenie ustalane jest tu najczęściej z góry. Wygodą takiej formy współpracy jest częsta możliwość wykonywania go w formie zdalnej. Programiści niejednokrotnie współpracują w ten sposób z kilkoma zleceniodawcami. Nie powinny więc dziwić ich zarobki na poziomie nawet 30 tys. miesięcznie.