REJESTRACJA LOGOWANIE KONTAKT
Mój koszyk (0)
          KSIĄŻKI           CZASOPISMA           GRY           PROGRAMY           EBOOKI           PAKIETY           PRENUMERATA           PLAKATY              
DARMOWA WYSYŁKA
JUŻ OD 100 ZŁ
         
PRENUMERATA
DO 30% TANIEJ
         
PŁATNOŚCI PRZYJMUJEMY
TAKŻE PRZEZ PAYPAL
     


STAR AM PLAN

Wróćmy jeszcze raz na chwilę do arkuszy kalkulacyjnych. Mogłoby się wydawać, że w przypadku Amigi temat jest zamknięty, jednak mało kto zna pro­gram o nazwie "StarAm Plan". Jest to arkusz, którego ostatnia wersja datowa­na jest na grudzień 2006 roku, a więc dużo później niż "Turbo Calc" (wydanie 5.0 z 1997 roku) i choćby z tego powo­du należy poświęcić mu kilka słów uwa­gi.

Nie będziemy się wgryzać zbyt głęboko, moją uwagę zwrócił jednak fakt, iż program obsługuje mało znane pliki w formacie SDF, które nawetw przypadku oprogramowania peceto­wego nie są łatwe do odczytania czy zapisania. To pierwsza cecha na plus, choć trzeba przyznać, że bardzo specy­ficzna. Oprócz tego możemy wczyty­wać pliki CSV (Comma SeparatedValues), gdzie wartości poszczególnych pól rozdzielone są przecinkami i zwykłe pliki tekstowe. Wymienione rodzaje mo­żemy także zapisywać. Program posia­da również własny format, który ­ o ile nie potrzebujemy wymieniać danych z innymi komputerami -­ polecam. Nie­stety "StarAm Plan" nie potrafi rozpo­znać formatów wykorzystywanych w arkuszach pecetowych czy linukso­wych, co jest sporą wadą w stosunku do najpopularniejszego "Turbo Calca".

Po uruchomieniu domyślnie doświad­czymy niemieckiej wersji językowej, ale dołączone jest też tłumaczenie angiel­skie. Nie spotkałem natomiast wydania polskiego, jednak nie jest to program bardzo trudny w obsłudze, choć ilość opcji jest spora. Gdy jesteśmy już przy poziomie rozbudowy interfejsu użyt­kownika, warto powiedzieć o bardzo dobrym module tworzenia wykresów, który charakteryzuje się wysoką roz­dzielczością grafiki i opcjami pozwalają­cymi zmieniać praktycznie każdy wizualny aspekt prezentacji danych. Pod tym względem "StarAm Plan" spodobał na się dużo bardziej od in­nych programów, choć trochę nieprze­myślane jest menu górne, w którym powtarzają się bardzo podobne opcje przyporządkowane do różnego typu wykresów. Aż prosi się, aby zwinąć jedo jednego zbiorczego okna, podobnie jak w "Turbo Calcu".


Program nie ma wysokich wymagań sprzętowych, bowiem zadowala się systemem operacyjnym w wersji 3.0 oraz 1 MB wolnej pamięci. Zalecaną konfiguracją jest procesor 68020 i 2 MB pamięci. Przyda się również obecność koprocesora arytmetycznego, w archi wum instalacyjnym znajduje się nawet specjalna wersja przeznaczona dla użytkowników układów FPU, która we­dług autora powinna działać szybciej. Arkusz był testowany na dużo bardziej rozbudowanych konfiguracjach, między innymi systemie 3.5 i karcie graficznej pracującej pod kontrolą CyberGraphX. "StarAm Plan" działa także na "nowych Amigach", czyli AmigaOS 4 i MorphO­Sie, chociaż występują niekiedy proble­my ze stabilnością. Nie jest to bardzo uciążliwe, ale może przeszka­dzać przy pracy na większych plikach. Za to szybkość wykonywania obliczeń i aktualizacji zawartości arkusza jest duża i według mojego subiektywnego odczucia ­większa niż na "Turbo Cal­cu 5", który używam na co dzień. Do arkusza dołączone są przykłady, na ba­zie których możemy łatwo zorientować się w sposobie wprowadzania danych. Znajdziemy także instrukcję ­po an­gielsku omawiającą nie tylko obsługę, ale także listę funkcji wraz z ich skład­nią, co jest bardzo pomocne.

Ogólnie rzecz biorąc, "StarAm Plan" jest jedynym programem powstałym po 2005 roku, który spowodował u mnie chęć sprawdzenia, czy będzie w stanie zastąpić poczciwego "Turbo Calca". Jest to program nowocześniejszy i choć nie posiada tak wielu funkcji jak konkurent, z pewnością warto go poznać. Wi­dać, że był pisany na rozbudowanej Amidze 4000 i raczej nie jest skierowa­ny do posiadaczy prostych konfiguracji, chociaż na nich również działa. Szkoda, że au­tor przestał rozwijać swój produkt, bo po wyeliminowaniu kilku wad mógłby w moim przekonaniu pokusić się o palmę pierwszeństwa w świecie Amigi.

Autor: Adam Zalepa
Artykuł pierwotnie ukazał się w czasopiśmie Amigazyn, możesz je kupić tutaj.
KSIĄŻKI
Systemy operacyjne
Programowanie
Inne

CZASOPISMA
RetroKomp
K&A plus
Amigazyn
Atari Fan
Amiga NG

OPROGRAMOWANIE
Gry
Programy

Directory Opus

E-BOOKI
RetroKomp
Amigazyn
Amiga NG

Amiga User
RetroKomp English

Systemy operacyjne
Programowanie
Inne

INNE
Regulamin
Napisz do nasCopyright © 2015-2019
AMIGA.net.pl