Nawigacja po forum
aby założyć posty i tematy.

Jaki jest najlepszy sposób na czytanie poczty elektronicznej? Przeglądarka vs klient poczty

W dzisiejszych czasach każdy z nas posiada jedno lub więcej konto e-mail. Możemy ich używać do użytku osobistego lub do pracy. Konta e-mail są zawsze z nami w telefonach komórkowych, ponieważ nawet korzystanie z systemu Android wymaga zalogowania się na konto Gmail. Jednak, gdy siedzimy przed komputerem, jaki jest najlepszy sposób na czytanie naszych maili?

Niezależnie od tego, czy jest to system Windows, macOS czy Linux, istnieją dwa główne sposoby na czytanie poczty. Pierwszym z nich i prawdopodobnie najczęściej używanym jest zrobienie tego z poziomu przeglądarki internetowej. Otwieramy więc stronę naszego serwera pocztowego (Gmail, Outlook itp.) i stamtąd, po zalogowaniu się mamy dostęp do wszystkich naszych wiadomości lub możemy wysłać jedną do innej osoby. Oprócz tej metody, która jest najprostsza, możemy również zdecydować się na pobranie i korzystanie z klienta poczty elektronicznej, który może dać nam więcej udogodnień podczas czytania i zarządzania e-mailami, ale także pewne trudności.

Zalety i wady korzystania z klienta webmail

Czytanie poczty z poziomu przeglądarki (Chrome, Edge, etc) jest najprostszą rzeczą jaką możemy znaleźć. Wystarczy, że otworzysz przeglądarkę, wejdziesz na stronę poczty elektronicznej i to wszystko, będziesz miał dostęp do wszystkich swoich wiadomości. Zaletą tego sposobu jest to, że nie musimy nic ściągać ani konfigurować. W każdej przeglądarce i na każdym komputerze nasza poczta będzie dostępna. Dodatkowo możemy zainstalować rozszerzenia, które będą nas ostrzegać, gdy dostaniemy nową wiadomość, dzięki czemu nie przegapimy ani jednego powiadomienia.

Problem z używaniem klientów sieciowych polega na tym, że są one zazwyczaj bardzo ograniczone. Poza tym, że jesteśmy przywiązani do przeglądarki internetowej i połączenia z internetem, nie będziemy mieli dostępu do większej liczby opcji, filtrów lub środków bezpieczeństwa niż te oferowane przez samego dostawcę poczty elektronicznej. Poza tym, praca z kilkoma kontami pocztowymi jednocześnie z poziomu webmaila jest praktycznie niemożliwa.

Klient poczty elektronicznej: plusy i minusy

Jeśli należymy do osób, które chcą mieć wszystko pod kontrolą, to na pewno nie raz zastanawialiśmy się nad skorzystaniem z programów takich jak Thunderbird, czy Windows 10 Mail app. Są to dobrze znane "klienty pocztowe", programy specjalnie zaprojektowane, aby umożliwić nam łatwe czytanie naszej poczty z poziomu Windows, czy systemu operacyjnego, którego używamy.

Klienci poczty wymagają wstępnej konfiguracji. Jeśli korzystamy ze standardowej poczty, takiej jak Gmail czy Outlook. Ta konfiguracja jest zazwyczaj prosta, a kreatory pomagają nam zalogować się w kilka sekund. Jeśli jednak korzystamy z innego serwera pocztowego (np. firmowego), konfiguracja może stać się koszmarem.

Główne zalety, jakie znajdziemy przy korzystaniu z tego oprogramowania to z jednej strony większa kontrola nad mailami. Będziemy mogli lepiej klasyfikować je w folderach, stosować inteligentne i spersonalizowane filtry, a nawet używać naszego oprogramowania zabezpieczającego do analizowania i filtrowania ich w zależności od tego, czy są godne zaufania, niebezpieczne lub zawierają złośliwe oprogramowanie. Co więcej, praca z dwoma lub więcej kontami e-mail w tym samym czasie jest bardzo łatwa dzięki tym programom, będąc jedynym sposobem, aby to zrobić bez popadania w szaleństwo. Programy te mają agendę, kalendarz i inne narzędzia, które mogą nam pomóc w codziennej pracy. I co bardzo ważne, pozwalają one na zapisywanie maili na komputerze, aby móc je czytać nawet w trybie offline.

Problem z tego typu oprogramowaniem polega na tym, że dla wielu osób może być ono skomplikowane w obsłudze. A jeśli przejdziemy na inny komputer, nie będziemy mieli wszystkich ustawień i wszystkich naszych danych. Ważne jest nawet, aby pamiętać, że zapisywanie wiadomości e-mail na własnym komputerze może być niebezpieczne, ponieważ jeśli ktoś uzyska do niego dostęp, może przeczytać je wszystkie.

Jaki jest najlepszy sposób na czytanie poczty elektronicznej?

W tym momencie zadajemy sobie pytanie, jaki jest najlepszy sposób na czytanie e-maili?

Ostatecznie odpowiedź będzie zależeć od Twoich potrzeb. Jeśli zamierzamy pracować z kilkoma kontami jednocześnie, lubisz mieć pocztę zawsze pod ręką na komputerze i zależy ci na lepszym zabezpieczeniu poczty, to powinieneś zdecydować się na klienta poczty. Jeśli jednak zadowalają Cię opcje oferowane przez Google czy Microsoft, a zależy Ci na prostocie i szybkości, bez komplikacji, klient webowy jest najlepszym rozwiązaniem.

 

Jak czytasz przy biurku lub gdzieś indziej to możesz zamontować kinkiet nad głową z oczkiem LED, które ułatwi czytanie.

Oczy szybko się męczą, a to dość ważne przy czytaniu.

Jestem pełen podziwu jak można upchać reklamę w byle jakim temacie na forum. Geniusz po prostu 🙂

Zakładamy, że laptopy nie mają podświetlenia i matrycy, tak? Pomijając, że chodzi o klienta pocztowego - czytanie i odbieranie poczty.